جمع آوری بیش از ۱۸ تن سبزه شهروندان در شیراز

در هفتمین سال اجرای طرح از سبزه تا کمپوست صورت گرفت : جمع آوری بیش از ۱۸ تن سبزه شهروندان در شیراز

رئیس سازمان مدیریت پسماند عنوان کرد: این سازمان در هفتمین سال پیاپی اجرای طرح «از سبزه تا کمپوست» ۱۸ تن سبزه شهروندان را جمع آوری کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری های استان فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس خوشبخت با اشاره به دریافت سبزه شهروندان در روز 13 فروردین گفت: با دریافت سبزه شهروندان به آنها کود ورمی کمپوست،کیسه زباله، کیسه پسماند خودرو و بسته های فرهنگی اهدا شد که با توجه به اطلاع رسانی های صورت گرفته و افزایش همکاری مردم در تحویل سبزه های خود به نیروهای مستقر در خروجی های شهر در روز سیزدهم فروردین، میزان سبزه های جمع آوری شده به 18 تن رسید.
وی با اشاره به برخی فعالیت های این سازمان در روز طبیعت از جمله شستشو، نظافت و نصب 160 مخزن ویژه سبزه و زباله در ورودی و خروجی ها و اطراف محل های تفریحی شهر شیراز، توزیع کیسه زباله در این محل ها همچنین ساماندهی یکصد موتور سوار ویژه جمع آوری سبزه ها از معابر اصلی و فرعی خوشبخت ادامه داد: این سبزه ها به محل دفن پسماندها منتقل می شود و در سایت تولید کود به دو نوع کود غنی و مفید کمپوست  و ورمی کمپوست برای گیاهان تبدیل می شود.
رییس سازمان مدیریت پسماند افزود: در روش تولید کمپوست، سبزه ها به سایت تخمیر انتقال می یابد پس از 45 تا 60 روز تخمیر اولیه و هوادهی توسط دستگاه Turner به مرحله تخمیر ثانویه وارد می گردد و سپس توسط دو دستگاه سرند موجود در سایت، سرند شده و دو نوع کود با دانه بندی 5 و 15 میلیمتر به دست می آید. وی در خصوص فرآیند تبدیل سبزه ها به ورمی کمپوست نیز گفت: در این روش سبزه ها پس از انتقال به سایت ورمی کمپوست، توسط گونه خاصی از کرم های زباله خوار به این نوع کود تبدیل می شود. سبک و فاقد بو بودن، اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک، قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی، بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی را از خواص کود ورمی کمپوست برشمرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *