مبارزه با فساد یکی از مهم ترین وظایف شوراها است

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، مهندس سید محمد علی افشانی در جلسه شورای اسلامی استان با بیان این که شوراهای اسلامی یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی غیردولتی به شمار می روند که دارای قانون متقن و همچنین تجربه 20 ساله در کشور هستند، اظهار داشت: ستم می دانم که اختیارات شوراها را کم کنند و یا حتی افزایش ندهند؛ زیرا ثابت شده است که بدون دخالت مردم امکان اداره جامعه وجود ندارد.
وی با اشاره به این که شورای اسلامی استان می تواند با شروطی مجلس قانون گذاری استان باشد، افزود: در ابتدای راه اندازی شوراها که اختیارات متمرکز به شوراها واگذار می شد عده ای مقاومت می کردند اما کسانی در دولت بودند که به مشارکت مردم در اداره جامعه اعتقاد داشتند.
استاندار فارس با بیان این که به مرور زمان شوراها در کشور جا افتادند، تصریح کرد: شوراهای شهر به دلیل اعتبارات و امکانات موجود در شهرها که در اختیار شورا و شهرداری است بهتر جا افتادند؛ اما در روستاها نیز شوراها تلاش می کنند و مشکلات و مسائل مردم را به مسئولین منتقل می کنند؛ در واقع شوراها واسط بین مردم و دولت هستند.
افشانی با اعلام این که استان فارس با دو مشکل عمده خشکسالی و کمبود اعتبارات مواجه است، گفت: خشکسالی به مدت 9 سال در فارس تداوم یافته است و امسال که برخی استان های کشور دچار خشکسالی نشده اند، فارس با خشکسالی مواجه شده است.
وی با بیان این که امروز منابع دولت به سختی تنها پاسخگویی هزینه های جاری است و پس از گذشت چهار ماه از سال، هنوز اعتبار عمرانی در سطح کشور اختصاص نیافته است، ادامه داد: بخشی از کمبود اعتبار در پروژه های بزرگ به دلیل انتشار اوراق خزانه اسلامی تامین می شود، اما این قابلیت در پروژه های کوچک روستاها وجود ندارد؛ مگر این که طرح هایی باشند که مانند پروژه های آبرسانی چندین روستا از آن ها بهره مند شوند.
مهندس افشانی با اشاره به این که کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری در استان فارس در اولین ماه های حضور مدیر ارشد استان راه اندازی شده است و در قدم اول به دنبال جذب و سپس حمایت از سرمایه گذاری در استان فارس است، اظهار داشت: در این کمیته اولویت با پروژه های نیمه تمام است و در این راستا موفقیت های خوبی را به دست آورده است؛ چنانکه 25 درصد از کل طرح های ثبت نام شده در سایت بهین یاب متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت متعلق به استان فارس بوده و این استان معادل همه کشور توانسته است از تسهیلات این حوزه بهره مند شود.
وی تاکید کرد: شوراها بایستی به امور محلی و منطقه ای رسیدگی کنند و نمایندگان مجلس نیز به مسائل ملی و استانی بپردازند.
استاندار فارس خواستار توجه اعضای شورای اسلامی استان به بندهای 24 گانه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی شد و با تاکید بر این که این سیاست ها بسیار دقیق و عمیق بوده و پس از بررسی در دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، گفت: ایران دارای تجربه 70 ساله در زمینه برنامه ریزی و تدوین و اجرای برنامه های توسعه است و با این حجم از تجربه و دانش بایستی برنامه ریزی ما بدون عیب یا با عیب کم باشد.
مهندس افشانی درون زا و برون گرا بودن را از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی معرفی کرد و ادامه داد: درون گرا بودن به معنای استفاده از تمام توان و پتانسیل های موجود است که باید ابتدا از توان درون استان سپس کشور، کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای جهان استفاده کنیم.
وی برون گرا بودن را به معنای استفاده از فناوری و دانش بشری دانست و گفت: دانش، سرمایه همه بشر است و همه در آن سهم دارند؛ یک روز این سرمایه در اختیار ایران بوده و روز دیگر در روم و امروز این دانش تجمیع شده در کشورهای دیگر است که ما نیز باید از آن استفاده کنیم؛ معنای دیگر برون گرا بودن تعامل با دنیای بیرون و سایر کشورها است که در سطح منطقه و جهان باید ارتباطاتی با دنیا داشته باشیم.
استاندار فارس با بیان این که میزان درآمد محقق شده شهرداری های استان را چندین برابر کل اعتبارات عمرانی فارس دانست و گفت: تنها درآمد محقق شده شهرداری شیراز در سال 94 دو و نیم برابر اعتبارات عمرانی استان بوده است.
مهندس افشانی ادامه داد: شوراها باید توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه را مد نظر قرار دهند و با دخالت دادن بیشتر مردم در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی خود را تقویت کنند.
وی با بیان این که یکی از مهم ترین اقدامات شوراها مبارزه با فساد است زیرا این موضوع تیشه به ریشه شوراها می زند، افزود: سرمایه به سه بخش فیزیکی، انسانی و اجتماعی تقسیم می شود و در سرمایه اجتماعی مهم ترین موضوع اعتماد در جامعه است.
استاندار فارس با تاکید بر این که فساد مهم ترین مانع توسعه محسوب می شود، گفت: فساد مانند موریانه آرام و خاموش است که کسی متوجه آن نمی شود و جامعه را از درون تهی می کند.
مهندس افشانی با اشاره به این که به لحاظ اعتقادی باور دارم باید شوراها را تقویت کرده و اختیارات دولت را به نهادهای اجتماعی غیردولتی واگذار کنیم، تصریح کرد: با تجربه به این رسیده ام که بدون واگذاری امور به نهادهای اجتماعی غیردولتی امکان تحقق توسعه وجود ندارد.
گفتنی است در این جلسه اعضای شورای اسلامی استان فارس به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
This Post Has One Comment

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *