کارنامه استان فارس در اقتصادمقاومتی مثبت است

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، سید محمد علی افشانی در آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، اظهار داشت: امیدواریم تقارن میلاد حضرت زهرا(س) با عید نوروز برای میهن ما و مردم ایران سرشار از شادی و نشاط و سلامتی و توفیقات روز افزون باشد.
وی با بیان این که با تلاش مدیران اقتصادی، مدیران استان و مدیران بانک های استان، فارس در زمینه طرح ارتقای تولید به موفقیت زیادی رسیده است، ادامه داد: دو نکته در خصوص بانک ها باید اصلاح شود؛ باید فاصله میان نرخ سود تسهیلات و نرخ بهره کاهش یابد و همچنین نرخ بهره باید کمتر شود.
استاندار فارس با تاکید بر این که بدون سیستم بانکی توسعه محق نمی شود و آنچه به عنوان توسعه اقتصادی در کشور وجود دارد حاصل مشارکت بانک ها است، افزود: کمتر پروژه بزرگی است که بدون مشارکت بانک ها به بهره برداری رسیده باشد.
مهندس افشانی با اشاره به این که بانک های استان فارس در سال جاری در طرح ارتقای توان تولید عملکرد قابل دفاعی داشته اند، افزود: باید در سال 96 این حرکت منطقی و مقبول تداوم داشته باشد و نباید این جایگاه تضعیف شود.
وی ادامه داد: تشکیل جلسات کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری، کمیته تسهیل و رفع موانع تولید و تلاش مدیران اقتصادی، مدیران اجرایی و مدیرانی که باید خدمات ارائه کنند مانند شرکت های آب، برق و گاز، نشان دهنده هماهنگی در نظام اجرایی استان فارس است.
استاندار فارس با بیان این که توسعه فرایندی مستمر، تاریخی و تدریجی با قانونمندی خاص خویش است که یک روزه حاصل نمی شود، افزود: کاهش و افزایش رشد اقتصادی اگر با نرخ منطقی باشد قابل ادامه یا پیشگیری خوهد بود.
مهندس افشانی با اشاره به این که رتبه بانک های استان فارس در نسبت مصارف به منابع دو پله ارتقا یافته است، گفت: این موفقیت حاصل هماهنگی مدیران استان و سیستم بانکی است که بیانگر تلاش گسترده در استان فارس است.
وی مهم ترین بحث اقتصاد مقاومتی را رونق تولید، صادراتی شدن محصول و دانش بنیان کردن تولید دانست و تصریح کرد: استان فارس در این شاخص ها خیلی خوب عمل کرده است.
استاندار فارس ادامه داد: تعداد شرکت های دانش بنیان مورد تائید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این استان از 36 شرکت در سال 94 پس از 18 ماه تلاش، به 96 شرکت در سال جاری رسیده است که نشان دهنده رشد 267 درصدی است.
مهندس افشانی گفت: در طرح ارتقای توان تولید متوسط پرداخت تسهیلات در کشور حدود 57 درصد و پرداخت تسهیلات در استان فارس 110 درصد بوده است.
وی با بیان این که در زمینه اقتصاد مقاومتی، دولت به میزانی که از ظرفیت حاکمیت در اختیار دارد می تواند پاسخگو باشد، افزود: اقتصاد مقاومتی برای یکسال و چند سال نیست و برنامه تدوین شده و کاملی است که برای نجات اقتصاد کشور طراحی شده است؛ به شرط این که همه بندهای آن را پیگیری کنیم.
استاندار فارس با اشاره به این که درون زا بودن یکی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، گفت: درون زا بودن به معنای تکیه بر داشته های خود و توجه به آن ها است؛ باید تلاش کنیم سرمایه های اجتماعی خود را افزایش دهیم؛ امروزه مهم ترین سرمایه کشورها سرمایه اجتماعی و سپس سرمایه انسانی و در نهایت سرمایه فیزیکی است.
مهندس افشانی برون گرا بودن را به معنای استفاده از دانش و فناوری دیگران دانست و گفت: ارتباط با دنیا و به ویژه کشورهای همسایه از دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی است که به معنای تعامل منطقی با دنیا با حفظ منافع کشور است.
وی با تاکید بر این که بدون ارتباط سازنده با دنیا که عامل انتقال دانش و تکنولوژی است، امکان تحول وجود ندارد، ادامه داد: دانش و تکنولوژی مورد نیاز صنعت است و باعث افزایش کیفیت و کاهش قیمت خواهد شد.
استاندار فارس افزود: گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی وظیفه تمام کسانی است که تریبون، قلم و کلاس درس دارند و همه باید این موضوع را به گفتمان عمومی جامعه تبدیل کنند.
مهندس افشانی با تاکید بر این که یک راه برای حل مشکلات جامعه وجود دارد و آن ایجاد امید در جامعه است، گفت: انسان امیدوار جامعه را می سازد، سرمایه گذاری می کند و برای بهتر شدن وضعیت جامعه تلاش می کند؛ انسان افسرده، بیمار است و هزینه سنگینی را برای مردم می تراشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *